potrava
Potrava
Co králíček smí :
Přírodní pamlsky:
-Nejlepší a nejzdravější jsou pro králíčka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek bylinky (např. bazalky) nebo sušená zelenina.
Komerční pamlsky :
-Mezi vhodné pamlsky lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne – viz níže), čaje a 100% džusy bez konzervantů. Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:
- kvalitní vojtěšková kolečka (KIKI Healthy Rings, Vitakraft Grignote Rolls)
- některé produkty značky KIKI (extrudované tyčinky Crukis Verd a Crukis Carrots)
- některé produkty značky Vitakraft (Mc. Green králík, Mc. Corn, Carroties, polštářky Lofty´s, Bonbinos, Rollis Party)
- některé výrobky značky Versele-Laga (Veggies, Herbies, Galletties, Krok Crispy)
- některé výrobky značky JR Farm
- ovesné vločky
- svatojánský chleba (plod rohovníku)
- 100% džus bez konzervantů, nevyrobený z koncentrátu - ideálně čerstvý
- neslazený kvalitní ovocný či bylinkový čaj (bez éček a teinu/kofeinu)
!!! Doporučujeme všem chovatelům králíčků, aby si dobře četli etikety toho, co kupují, a dívali se především na složení. Výrobci se totiž vůbec neštítí do např. naoko zdravých vojtěškových kroužků nacpat drůbeží moučku!!!
Musíme mít na paměti, že výše jmenované věci jsou PAMLSKY a rozhodně to s nimi u králíka nepřeháníme. Všeho moc škodí! Ideální jsou celkově maximálně 2-3 kousky denně (v případě džusů a čajů pak jednou za čas).
Seno - je hlavní částí králičí potravy. Králík by měl mít k dispozici neustále dostatek sena - i v noci. Ve zverimexech se většinou prodává seno špatné kvality, nažloutlé, hrubé a vůbec nevoní jako seno. Se senem z obchodů pro zvířata mám špatné zkušenosti. Pokud nemáte jinou možnost, věnujte výběru sena v obchodě velkou pozornost. Balení od balení se liší - záleží z jaké várky a od jakého dodavatele je. Lepší je vlastní seno, případně koupit kvalitní seno od nějakého chovatele či zemědělce. Já si seno sháním u soukromého zemědělce. Je zelené, voňavé a mému králíčkovi velice chutná. Právě takové má seno být! Nekvalitní seno dobře nevoní, je nažloutlé či hnědavé a vašemu králíčkovi jistě moc chutnat nebude. Pokud ho vůbec konzumuje, pak toto seno není vhodné nadále kupovat. Kvalitní seno je opravdu důležité!!
- které obsahují mléko (jogurtové dropsy, snacky nebo jahodové dropsy, které mají ve složení mléko apod.)
- tyčinky lepené medem nebo vejci, které bývají ještě nadto obalené v zrní, slunečnici, kukuřici, ořeších... U citlivějších jedinců mohou způsobit trávicí obtíže.
- vojtěšková kolečka (nebo cokoliv jiného) s obsahem drůbeží moučky
- mléko, mléčné výrobky (jogurty, sýry...) – mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu), která je pro všechny savce v dospělosti velmi těžko stravitelná. Jeho zásaditá povaha narušuje pH rovnováhu ve střevech.
- ořechy, mandle – příliš tučné
- káva, čokoláda – nedokáží je strávit a obojí je pro zvířata jedovaté
- všechno lidské jídlo (sušenky, piškoty, křupky, brambůrky, pizzu, párky, salámy, šunku...)
- suché pečivo (chleba, rohlíky, toastové chleby, tmavý barvený chleba, loupáky/croissanty, dalamánky...)
- houby
-Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného ušáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled králíčka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu. Obézní králíčci mohou mít také špinavější zadeček, protože si k němu pořádně nedosáhnou, aby si ho očistili.
V případě, že ušák trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně.
Sestavení diety je velice jednoduché:
- hlavní složkou potravy je seno (bez přídavku např. vojtěšky) a čerstvá zelenina (bez omezení - POZOR! Toto neplatí pro kořenovou zeleninu, která obsahuje hodně sacharidů, a proto ji na dobu diety z jidelníčku úplně vyřadíme.)
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- králíkovi nesmíme dávat žadné pamlsky jako hrozinky, vločky apod.!
Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví králíčka. Je proto vhodné každý týden králíčka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Ušáka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo klec (naprosté minimum jsou 4 hodiny mimo klec denně), protože pohyb je účinnější než jakákoliv dieta.
Upozornění:
Dospělé králindy mívaji často tzv. “lalok”, což je límec z volné kůže okolo krku.Pokud je tvořen pouze kůží a ne tukem, je to v pořádku.